BAŞ ve KULAK KORUYUCULAR

BAŞ KORUYUCULAR

Baret seçerken ilk öncelik sertifikasının mevcut olmasıdır. Baretler ABS malzemeden üretilmiş olur ise daha hafif olacaktır. Tekstil yada plastik içlik olabilir tekstil içlik daha kullanışlı olacaktır. Hava delikli olması terlemeyi önleyecektir. Ancak elektrikçi baretlerinde hava deliği olmaz. Dağcı bareti gibi özel baretler tamamiyle farklı bir boyuttadır. Baretler ayar mekanizması vidalı yada cırtlı olabilir. 

Beyaz Baret
: Beyaz baretler; yöneticiler, ziyaretçiler ya da teknik personelleri ifade eder. Mimar, mühendis, tekniker gibi personeller, çalışma alanı içerisinde beyaz baret kullanır. Aynı şekilde yöneticiler ve ziyaretçiler de, çalışma alanına girdiklerinde beyaz baret takar.

Sarı Baret: Sarı renge sahip olanlar, işçiler tarafından kullanılır. İnşaat işçileri, maden işçileri ya da sanayide çalışan işçiler, sarı renkteki bu güvenlik kasklarını kullanır. İnşaat gibi alanlarda çalışan işçilerin bu güvenlik ekipmanını kullanması zorunludur.

Mavi Baret: Mavi renge sahip olanlar, bakımdan sorumlu olan ekipler ve formenler tarafından kullanılır. En az kullanılan güvenlik ekipmanlarının renkleri arasında mavi renkteki bu koruyucu kasklar yer alır.

Turuncu Baret: Ustabaşı ya da teknisyenler turuncu renkli kask kullanır.

Yeşil Baret: Yeşil renge sahip olanlar; sağlık personelleri tarafından kullanılır. Doktor, hemşire, acil müdahale ekipleri gibi sağlık personelleri, tehlikenin bulunduğu bir alanda hastaya müdahale ederken, yeşil baret kullanır. Özellikle doğal afet ya da acil durumlarda yeşil renge sahip olan bu ekipmanlar, sağlık personellerinde sıklıkla rastlanır.

Kırmızı Baret: Kırmızı renge sahip olanlar, iş güvenliği personelleri, savunma personelleri ya da kalite kontrol ekipleri tarafından kullanılır. Kırmızı renkte ki bu güvenlik ekipmanlarının kullanımı da ilgili personellerin sayısı çok fazla olmadığı için yaygın değildir.


KULAK KORUYUCULAR

İş Güvenliği Malzemeleri alanında kulak koruma, kulak koruyucular grubunda baş bantlı kulaklıklar, ense bantlı kulaklıklar, barete takılabilir kulaklıklar ve kulak tıkaçlarına koruma düzeyini gösterir SNR değeri tam olarak nedir ve nasıl hesaplama yapılır konularına bu yazımızda en basit hali ile değinilmeye çalışılmıştır. 

SNR değeri değişik kulak koruyucularının gürültü azaltma kabiliyetlerini kıyaslamada kullanılır. SNR Değeri, toplam gürültü seviyesinden çıkarılarak, kulağa gelecek ses şiddeti belirlenir. En düşük maruziyet etkin değeri olan 80dB aşıldığında, işveren kulak koruyucuları sağlayarak işçilerin kullanımına hazır halde sunmalıdır.