YANGIN EKİPMANLARI

Yangın Söndürme Cihazı Tipleri

Yangın söndürme cihazları, en temel yangın söndürme sistemi olarak düşünülebilir. Yangın tüpleri kullanıldıkları yangınların özelliklerine göre farklı tipte üretilirler. En bilinen ve en çok kullanılan taşınabilir yangın söndürme cihazı tipleri şunlardır.

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürücüler

ABC tozlu yangın söndürücü olarak da bilinen kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları A, B ve C tipi yangınlarda yani metal ve elektrik yangınları haricindeki tüm yangınlarda kullanılabilen cihazlardır. Katılar, yanıcı sıvılar ve yanıcı gazlar nedeniyle çıkan yangınlar ABC tozu ile söndürülebilir.

ABC tozlu yangın söndürme cihazları, yangınla mücadelede üstün kapasiteye sahiptir. Ancak tozun maddelerin içine girip ıslatmaması nedeniyle yangın üzerinde iyi bir soğutma etkisine sahip değildir ve doğru şekilde söndürülmemiş yangınların tekrar alevlenmesine neden olabilirler.

Tozlu söndürücüleri kullandıktan sonra ortamın temizlenmesi zordur. Ev ürünleri, elektronik ürünler ve halılar zarar görür.

Köpüklü yangın söndürücüler

Köpüklü yangın söndürücüler, A (katı) ve B (sıvı) sınıfı yangın risklerinin bulunduğu ortamlar için uygundur. Köpükler, yanan maddenin yüzeyini kaplar, oksijeni keser ve yanma ısısını düşürerek soğutucu etki yapar. Ortama zarar vermeden kolayca temizlenebilir.

Köpük gözenekli maddelerin içine nüfuz eder ve köpükteki su bileşeninin buharlaşması vasıtasıyla yangını soğutur. Benzin gibi yanan sıvıların üzerine bir köpük halısı oluşturan köpük söndürücüler; ısının etkisi altında döşemelik kumaş ve halılardaki liflerin sıvılaşabildiği alanlar ve alev alabilir sıvılar için özellikle uygundur. Elektrikli ekipmanların sıvılar yüzünden ciddi bir şekilde hasar görmesine rağmen köpüklü söndürücülerin elektrikli cihazlarla kullanımı uygundur.

Karbondioksit gazlı yangın söndürücüler

Karbondioksit gazlı (CO2) yangın söndürücüler, sadece basınçlı karbondioksit gazı içerir. B ve C sınıfı yani özellikle parlayabilir sıvılar, gazlar ve elektrik tehlikelerini de kapsayan yangın riskleri için uygundur. Karbondioksit gazlı yangın söndürücüler toz veya su içermediklerinden elektronik malzemelere asla zarar vermez.